www.soki-naturlane.com    dodaj do ulubionych

Zdrowe soki naturalne

Przepisy na naturalne, zdrowe soki owocowe i warzywne 
 

Wyciskanie soków

 


 
 

sokiDo uprzednio wymienionych zalet świeżych soków naturalnych warto również dodać prostotę w ich przygotowywaniu, ale zanim odkryjesz przyjemność z wyciskania soków, musisz najpierw poznać techniki, jak to się robi.

Podstawowym narzędziem twojej pracy będzie oczywiście wyciskarka do soków. Można oczywiście również wyciskać ręcznie, ale jest to mało wygodny i efektywny sposób. Odradzamy także korzystanie z miksera który do robienia soków się zupełnie nie nadaje. Wyciskarka oddziela sok od włóknistej pulpy owocu lub warzywa. Dobra wyciskarka powinna poradzić sobie z większością owoców i warzyw, natomiast tańsze modele mogą mieć problemy z włóknistymi roślinami (np. kiełkami fasoli czy natką pietruszki). Niezależnie jaka wyciskarkę kpisz, upewnij się uprzednio, że jest łatwa do umycia i złożenia, robienie soków ma być przyjemnością a nie katorżniczą pracą.

Można by się zastanawiać jeszcze nad wykorzystaniem sokowirówki i nie jest to pomysł zły. Sokowirówka przeciera owoce i warzywa, a następnie odwirowuje, oddzielając sok od pulpy. Jednak sokowirówki przerabiają niewielką ilość owoców, sok z nich jest gęsty i mało klarowny, natomiast pulpa zostaje zbyt mokra. Poza tym sokowirówki łatwo się zatykają i dlatego wymagają dokładnego czyszczenia.

Polecanym przez nas urządzeniem jest wyciskarka miażdżąca, albo zasilana ręcznie, albo elektrycznie (ta jest dosyć droga!). Wyciskarka jest efektywniejszym narzędziem, ponieważ owoce i warzywa poddawane są większemu ciśnieniu, po ich zmiażdżeniu (nie wyciśnięciu), rozcierają i wtłaczają pod ciśnieniem do sitowego zbiornika z którego wypływa gotowy sok. Poza tym wyciskarki bez problemu radzą sobie również ze skórkami, łupinami i łodygami oraz twardymi warzywami. Urządzenie to choć droższe od sokowirówki o wiele lepiej sprawdza się przy robieniu świeżych soków.

Gdy jednak zdecydujemy się na wyciskanie ręczne, potrzebne nam będą: tarka, miseczka, gęste sito, kawałek gazy. Najpierw ścieramy na tarce owoce / warzywa, następnie potarte układamy na kawałku gazy, zawiązujemy w tobołek i wyciskami nad miseczką, filtrując sok przez gęste sitko ułożone na miseczce.

 
 

 
>>> powrót do strony głównej

 
 

© 2007 by www.soki-naturlane.com - serwis przedstawia przepisy na naturalne soki owocowe oraz z warzyw, świeże i zdrowe soki! [O nas]